„Да започнем рано, за да си тръгнем късно“ . Това се превърна в неофициално мото за кадри в частните обекти в Слънчев бряг. Работният ден в курорта продължава почти дванадесет часа и така 30 дни в месеца. При камериерките се гони норма- поне 30 стаи на смяна. Готвачите пък съвместяват по няколко длъжности- сервитьори, камериери и кулинари. За една заплата. Неволите не свършват с това, след края на работния ден служителите са подлагани на унизителен личен обиск от управителите на туристическите комплекси.
Заради липсата на достътъчно кадри и след призива на вицепремиера Валери Симеонов „да се наазначава всичко, което мърда“, в голамата си чат служителите, наети в морските ни курорти, идват от ромските махали в страната.

Не владят чужди езици, а често и български. „Не ги разбирам езика им“, казва пред репортер на БургасИНФО новоназначена готвачка.

70-годишният Хасан от Градец например работи в елитен хотелски лски комплекс в Слънчев бряг вече трета година. Пълният размер на заплатите си получава през ноември. Хасан е многофункционален- действа на принципа три в едно - камериер, сервитьор и помощник – готвач. За 400 лева на месец, на ръка. Но е щастлив, че има подслон. „Много хубаво, обаче сезонна работа...“, споделя той.

„Полираме чиниите... и как беше... и тавите мием, и чистим и терасите, помагаме, готвим на чужденците. Но те нали искат чисто да е, да им се сервира.“, обобщава трудовите си характеристики Хасан. Но с половин уста казва: „Заплатата много... И някой напускат... А аз викам, че нямат право... И сега съм самичък- няма кой да мие. Взех само един ден, почивка, но дойдоха да ме вземат от вкъщи, защото нямаше кой да работи...“.
Разбира се, има и изключения. „Ние сме доволни. С нас се отнасят добре, и работодателите, и туристите“, казват камериерки. Въпросът за заплащането се оказва конфендинциална информация.
Настроенията сред работодателите обобщава хотелиерът Веселин Налбантов: „Колко пари получава един професор в БАН-800 лева, а моята баба Фатма, която мие чиниите, получава 700 лева. Питам ви-къде е критерият за заплащането . Защо не мога да дам на баба Фатма 2000 лева?! Не мога, защото аз не мога да продам моя продукт за повече от една ниска цена. Необходимо е да държавата да извърши регулация. Разбира се, тя не трябва да ни дондурка непрекъснато, но може да ни помогне“, казва Налбантов.

И допълва картинката с пример. Пристига английски туроператор и иска да сключим договор по английското законодателство. Пристига и чех, който иска да сключим договор по чешкото законодателство. Европа пък казва, че кривата краставица е толкова крива, че не може да я консумира българинът. Пак Европа е казала, че на моята територия, аз трябва да се съобразявам с чужди правила. Няма да стане това. И заради това не мога да повиша моя туристически продукт, който твърдя, че е по-добър от английския“, каза той.