На 22 април се отбелязва Международният ден на Земята. Първото честване е организирано през 1970 година от американците Джон Амкконъл, Гейлорд Нелсън и Денис Хейс, които издигат каузата за опазване на околната среда. От 1990 година празникът се чества като международен, а у нас за първи път се отбелязва през 1993 година.
Над 170 държави в партньорство с Международната мрежа за Деня на Земята координират действията на повече от 12 000 партньори към опазване на планетата Земя, съхраняване на живота върху нея.
Тази година мотото е „Дървета за планетата. Нека ги посадим“. Денят е посветен на грижата за околната среда – в страната ще бъдат засадени стотици дървета и цветя. Този ден се счита и за началото на съвременното екологично движение.
С Международния ден на Земята се стремим към създаването на широка гражданска подкрепа за устойчиви и ефективни екологични политики за развитие по целия свят. Тазгодишното мото на този ден е "Време е да дадем пример", обвързано с лицето на климатичните промени. Идеята е за пореден път да се фокусираме върху оценката на всички богатства, които ни предоставя нашата планета и да помислим какво получаваме от нея като блага и какво отнемаме от нейните екосистеми.
Денят на Земята се чества над четири десетилетия, а от няколко години официално е включен в календара на ООН. Смята се и за рожден ден на съвременните екологични движения. Първият такъв ден е отбелязан в Сан Франциско и още няколко града в САЩ през 1970 г., за да се привлече внимание към екологичните проблеми на планетата и да се демонстрира политическа подкрепа за справянето с тях. България се включва в отбелязването му през 1993 година. На 22 април 1992 г. Президентът на Република България Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 хиляди български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята.
Освен в организирани събития, всеки може да помисли за начини как в своето ежедневие може да намали въглеродния си отпечатък. От официалния сайт на празника на Земята пък призовават да направим снимка сами на себе си като част от решението на глобалното затопляне и да я качим на стената "The Face of Climate Change". Подробна информация можете на намерите в официалния сайт за Деня на Земята -http://www.earthday.org/.
Той е един от най-големите нерелигиозни празници, отбелязвани по света. За първи път празникът се отбелязва официално на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. Милиони хора се включват в демонстрации с настояване политици и държавници да включат в своите приоритети опазването на околната среда. През 1990 г. празникът е обявен за международен. България е една от първите страни, присъединили се към честването на деня. На 22 април 1992 г. тогавашният президент на Република България Желю Желев подписва клетвата в името на Земята. Над 30 хил. български деца се подписват под Декларацията за пълномощие за живот на Земята. Целта на празника е да се обединят хората на планетата в защита на околната среда.
Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в 174 държави. Мрежата се стреми да създаде широка гражданска подкрепа за устойчиви и ефективни екологични политики. Повече от един милиард души по целия свят отбелязват събитието, като демонстрират подкрепата си за опазването на околната среда. Фестивали, митинги и събития на открито се провеждат в почти 200 страни. В тях често взимат участие знаменитости и политически лидери. Те имат за цел да насърчат хората по целия свят да бъдат по-грижовни към природата. Това означава да рециклират отпадъците си, да участват в инициативи за почистване, да засаждат цветя и дървета, да инсталират слънчеви панели в домовете си.
0 Коментара