Инвазията на чуждия за Черно море вид медуза Ктенофора е довела до голям спад на запасите от хамсия през последните десетилетия, каза Димитър Попов от сдружение „Зелени Балкани“. Безгръбначният хищен организъм от Атлантическия океан е навлязъл още през 70-80-те години чрез баластните води на корабите.
„Най-големият проблем е, че се храни с хайвера на дребни рибки и най-вече на хамсията. Тази риба е ключов елемент в екосистемата на Черно море, тъй като е храна на по-едри риби, а също и за китоподобните. Присъствието на медузата води до голям спад на запасите от хамсия. Има много големи икономически последици и най-вече за Турция, където 90% от риболовния улов е хамсия. За радост по-късно в Черно море навлиза друг вид медуза, който е естествен враг на Ктенофора. Това е Берое, която донякъде внася баланс.“, посочи Попов. По думите му през последните десетилетия запасите от хамсия са намалели няколко пъти. Той отчита, че като цяло при наблюдение в дългосрочен план в сравнение с 60-те години състоянието на видовото разнообразие в Черно море е доста по-лошо.
Друг инвазивен вид, който пък оказва сериозно влияние върху състоянието на черната мида, е рапанът. Охлювът също постъпва в Черно море с баластните води на корабите.
Въпреки проблемите Таня Милкова от Басейнова дирекция за Черноморски регион посочи, че за момента няма сериозни екологични заплахи за Черно море. Коментира, че на места има локални влошавания, но причината за това е комплексният атнропогенен натиск. Такива райони са Варненски и Бургаски залив. Състоянието и на двата на този етап е определено като умерено./moreto.net
Дълбоко уважавам всички хора в бели престилки в България, заяви народният представител от "Има такъв народ" (ИТН) Тошко Йорданов, съобщиха от пресц…
0 Коментара