Жив шаран, пресен чернокоп или замразен паламуд. Това са само част от рибите, които бургазлии могат да сложат на трапезата си на 6-ти декември. По традиция в навечерието на Никулден инспекторите na Областната дирекция по безопасност на храните в Бургас и ИАРА заедно провериха рибното тържище, както и основните пазари в Бургас.

„За първи път проверките ни започват още от пристанищата, като инспектираме и корабите за нужните разрешителни и дали отговарят на нашите изисквания. Проследяваме и логистиката на рибата от кораба до тържищата или магазините. Рибата трябва да бъде придружавана от документация за нейното количество и качество, за да знаят потребителите какво си купуват”, каза д-р Георги Митев, директор на Областната дирекция по безопасност на храните в Бургас.

Директорът на БАБХ - Бургас д-р Георги Митев (с кафявото яке) и Николай Иванов от отдел "Контрол на рибарството" в ИАРА

По негови думи търговците все повече отговарят на изискванията за прясна и качествена риба.

„Живарниците на тържището се снабдяват директно от язовирите в региона. Самите търговци вече знаят, че от страна на Агенцията по храните са контролирани от два отдела за рибата в живарника. Водоемите са регистрирани като животновъдни ибекти и за тях отговаря Отдел „Здравеопазване на животните”. Живата риба трябва да бъде доставена до търговския обект с нужното ветеринарно-медицинско свидетелство и пътен лист. Всяка риба трябва да е описана и оттук заминава за магазините”, допълни д-р Митев.

Той и негови колеги инспектираха рибното тържище Fishland, където всеки ден различни търговци пласират своята продукция.

„Прясната риба се доставя от различни черноморски рибари, а сладководната от язовири във вътрешността на страната. Все още има прясна черноморска риба. Тази сутрин например получихме чернокоп и хамсия”, обясни изпълнителният директор на тържището Ивайло Русинов.

А самите рибари остават оптимисти, че ще се радват на добър улов до края на месец януари. Репортер на BurgasINFO видя какво се случва с прясната хамсия, доставена сутринта. Екип от работници разпределя рибите в боксове, които след това се подготвят за дълбоко замразяване.

„При дълбоко замразяване годността на рибата е около 12 месеца, а прясната е годна около три дни”, обясни Ивайло Русинов.

Освен на рибното тържище, инспекторите на БАБХ и ИАРА посетиха и пазара зад някогашния магазин „Велека” в к-с „Изгрев”.

Към проверките там се присъедини и инспектор от Комисията за защита на потребителите.

„Цената на рибата се определя от търговеца, като той се задължава да я изпише на етикета и да упомене дали тя се отнася за грам или килограм, както и произходът на рибата”, каза инспекторът. Проверките продължиха и на един от най-големите пазари в Бургас – „Краснодар”.

А как да отличите пресен ли е шаранът, който искате да купите?

Според специалистите от БАБХ люспите на рибата трябва да са гладки и светли, а хрилете в наситено червено. Това е гаранция, че рибата е хваната наскоро.