Какви са приликите и различията между шведската и българската кухня?

Всяка една национална кухня носи отличителния белег на хората, които я приготвят. Независимо от коя култура сме, ежедневното ни меню се гради на сравнително еднакви групи от храни. Тайната е във вариациите на поднасяне и приготвяне на храната, но пък различията в това отношение ни позволяват да експериментираме повече и да откриваме нови вкусове.
Въпреки това обаче няма как да не си зададем въпроса - „Наистина ли са толкова далечни различните кухни или имат много повече общо помежду си?“ За да дадем отговор сме подготвили няколко лесни и интересни идеи как бихме комбинирали българските и шведски вкусове, стилове на готвене и продукти по начин, който показва, че храната е универсалният език, който ни обединява със скандинавците.


Далечната северна риба на нашата маса
В Швеция на почит е сьомгата. И нищо чудно - това е една от страните с най-голям износ на световно ниво. Традиционно в България този вид риба се сервира топла – приготвена на скара, фурна или запържена до златисто. Шведите, от друга страна, я консумират предимно студена - маринована, солено-пушена или сурова, подправена със сол, захар и копър (ястието е по-известно като Gravlax). Този вариант не е разпространен по нашите географски ширини, но това не означава, че не можем да си го приготвим и ние. Дори го препоръчваме - комбинацията с червено цвекло и краставици трябва задължително да се опита.


За къде сме без месо?
В България кюфтетата се поднасят под всякаква форма – запечени, пържени, дори варени. Няма как да не сте ги опитвали поне веднъж в традиционна бабина манджа като кюфтета по Чирпански, например.


Що се отнася до Швеция, там на почит са емблематичните кюфтенца, които също се готвят в множество вариации, вкусове и форми. Те са много известни и тук, в България – знаем ги като „цариградски кюфтета“.

А без гарнитура?
Разбира се, възможностите за съчетание на вкусове не свършват дотук. Що се отнася до гарнитурите, тук залагаме предимно на въглехидрати като картофи и ориз. При шведите не е много по-различно, защото те познават отлично вкуса на Råraka. Това е ястие от настъргани картофи, които се оформят като малки, тънки палачинки и се пържат за отрицателно време.
Отличителни черти на шведската трапеза са още сладката, леко киселият хляб и сосовете (които са на особена почит!). Макар и на пръв поглед комбинацията от сладко и солено да е странна, при правилното съчетаване на съставките вкусът е неустоим.
И ако се чудите защо повдигаме дискусията за шведските и българските кулинарни традиции, бързаме да ви съобщим новината.
ИКЕА Център за поръчки Бургас вече разполага с още по-голямо разнообразие от шведски продукти. В случай, че сте решили да хапнете някое друго кюфте със сладко – сега е моментът да пробвате!