В навечерието на 75-годишнината от кървавия ден на Народния съд, който обрича на изтребление политическия, военен и държавен елит на България, както и хиляди други, изследователят Митко Иванов посочи къде са гробовете на убитите в Бургаска околия. По официални данни около 300 души са разстреляни в Бургаския затвор, като се смята, че тяхната бройка е по-голяма. До ден днешен не се знаеше къде са погребани жертвите на Народния съд. Митко Иванов обаче, благодарение на своите проучвания, базирани върху спомените на Стоян Райчевски, посочи мястото. Според косвените доказателства то е в сегашния парк „Славейков” или в края на някогашните гробища.
„Майка ми посещаваше мястото на гробовете, за да отдаде почит на брат си, също разстрелян. Водеше и мен, макар че бях дете и не разбирах точно какво се е случило и се случва. Беше на това място. (бел. ред. на снимата)
В края на диагоналната алея, която идва от входа на гробището (зад спирката срещу болницата) към днешния к-с „Славейков“. Алеята според мен е по същото направление и днес. Кипарисите по нея ги помня ясно, но бяха много малки. Мястото трябва да е на няколко крачки от днешната транспортна улица - изглежда, че тя не е разширявана. Нямаше надгробия или някакъв друг знак, а само две ниски елипсовидни насипчета като ниски могилки, по няколко метра, много близо една до друга. В два общи гроба са били положени труповете. Майка ми посади люляк, за да се отбележи и помни мястото. Не зная дали днес още расте, не го виждам сега. Пролетно време може да се провери“, споделя през септември 2017 г. Стоян Райчевски пред Митко Иванов. Двамата са съавтори на „История на Бургас” и продължават изследването си, но в посока гробовете на разстреляните от Народния съд.
Предстои паркът да бъде реновиран от Общината, но дали предполагаемите гробове ще бъдат отворени не се знае.
„Няма причина за есхумация, защото това място не се води гроб. При полагане на тръби или други комуникации, може да се провери. Според нас мястото трябва да бъде отбелязано със знак”, заяви Иванов. На показването на терена присъства д-р Андрей Найденов от Съюза на прересираните, много хора, които също са били преследвани от режима или техни близки са загубили живота си, както и Тошко Иванов от СДС-Бургас, за който тази тема е кауза. Именно по инициатива на СДС бе изграден паметникът на жертвите от комунистическия режим, който се намира в градинката до Апелативния съд.
„Крайно време е да престанем да живеем в две Българии. 30 години след 1989 г. ние продължаваме да се лутаме и да се борим. Успешните нации, като Германия, които осъзнаха същността на националсоциализма, продължиха да се развиват напред. А ние продължаваме да се лутаме, да отричаме и да не признаваме. Крайно време е обществото да е наясно, че през този период са извършени тези престъпления и да не разделяме България, да я обединим и да продължим напред”, заяви Тошко Иванов.
Утре, 1-ви февруари, от СДС - Бургас и Съюзът на репресираните призовават бургазлии заедно да почетат жертвите на тоталитарния режим, като поставят цветя пред паметника срещу Апелативния съд.
1 Коментар
Анонимен
2024-02-28 22:53:39Да ви еба и фашагите мръсни!!