Вината на изба „Страцин” продължават да завладяват всеки, до чието небце се докоснат. Снощи сериите Early Birds и SOULMATEs, които са носители на редица награди, получиха положителни отзиви и от членовете на Бургаската регионална туристическа камара, пред които бяха представени на специална дегустация. Тя бе водена от Коста Канариев, който е един от най-известните винени специалисти в България. В дегустацията участваха и Иван Иванов, председател на Бургаската регионална туристическа камара, както и Желязко Атанасов, който е един от посланиците за популяризирането на черноморската кухня.

Представителите на бранша бяха завладяни не само от прекрасния вкус, но и от отличителната визия на бутилките. За това как е създадена тя, как се съхранява виното и какви технологии се използват разказа собственикът на „Страцин” Красимир Костадинов, който през 2015г. създава избата заедно със съпругата си Марина. И успехът не закъснява. Виното е известно сред всички, които работят в тази сфера, бързо се забелязва и печели редица медали.

Звездата на „Страцин” безспорно е розето от Совиньон блан, а причината е, че в буквалния смисъл засега е уникално в България. През 2017г. появата му заинтригува Изпълнителната агенция по лозата и виното с въпроса възможно ли е розе да се прави едновременно от червено и бяло грозде? Отговорът е да, а резултатът неповторим вкус и цвят. За технологията пред БургасИНФО разказа експертът Коста Канариев.

„Стилистиката на виното се определя от технологичен модел, който досега никой в България не бе прилагал, въпреки че такова вино се прави по света. В Европейския съюз е забранено да се смесва готово бяло и готово червено вино, за да се получи розе. Във винарска изба „Страцин”, благодарение на много добрия инженеринг, който има фирмата като технологична линия, е възможно неферментиралата част от сока, известна като мъст или шира, да се замрази. Тази мъст е от бяло грозде, сорт Совиньон блан. Червеното грозде узрява след около един месец. През това време първото чака. В момента, в който започне обирането на червеното грозде Каберне совиньон, се стартира ферметация. Така двата сорта се смесват не като вече получено вино, а като гроздов сок. Преди години, когато във винарските изби не е имало обработка със студ, такива вина не е можело да бъдат направени”, разясни Коста Канариев.

Двата сорта, от които се прави розето, са роднински обвързани и си отиват. Процентното им съотношение позволява да се получи приятният розов цвят на Совиньон Блан Розе SOULMATEs.

Собственикът на винарната Красимир Костадинов поясни, че технологията е новозеландска.

Избата предлага и прекрасни бели и червени вина. Участниците в дегустацията бяха впечатлени от наситения им вкус, на който се насладиха в комбинация с различни сирена. Тя проявиха интерес и към самото място, където се намира избата – поморийското село Страцин, чиито лозя го правят изключително романтично. А красивата винарска изба, добър повод за посещение там.