Над 20 производители представиха своите продукти на биопазар, състоял се на площад „Тройката“ в центъра на Бургас. Чисто телешко месо, кренвирши, салами и наденица, които нямат нищо общо с тези от големите търговски вериги, сирене и кашкавал, мед и пчелни продукти, гъби Шийтаке, гледани у нас върху дъбови трупи, растителни масла от мента, лавандула, роза и други, сок от арония с уникални лечебни и пречистващи качества, вино, сушени плодове – това бяха част от продуктите, които производителите показаха.
Зам.-министърът на земеделието и храните Лозана Василева откри биопазара в Бургас- Пазарът беше съпътстван от кулинарна шоу програма, с водещ Ути Бъчваров, като и дегустация в подкрепа на българското биоземеделие. Посетителите можеха да опитат приготвените на място миди по бургаски, а също и да си закупят пресни сезонни плодове и зеленчуци, плодови оцети, пчелен мед, плодови млека и кефир, вина и много други.
„Нашите говеда са отглеждани на пасища по поречието на река Велека – район с много хубав климат, там няма индустриални зони, няма пръскане на земеделска продукция. Това, което ние предлагаме е от тях – чисто телешко месо и приготвени деликатеси – пъстърма, суджук, филе, кренвирш с 80% месо. Нямат нищо общо с тези от магазина, няма консерванти. Всяка седмица правим, защото имат къс срок на годност“, каза Мария Морфова, от Бургас която със семейството си отглежда говеда край село Бродилово, община Царево.
Интерес предизвика и японската гъба Шийтаке, която вече успешно се отглежда у нас.
„Ние го правим по успешния начин - върху дървни трупи. Това, което се предлага в търговската мрежа по магазините е гъби, които се отглеждат като печурката. Нямат нищо общо с гъбата Шийтаке. Когато е гледана правилно, тя е изключитено богата на витамини, минерали, аминокиселин, полизахариди.и други. Повечето хора познават Шийтакие като лекарство, тя има важните аминокиселини. Ние обаче сме тръгнали с нелеката задача да покажем, че тя освен полезни, има и вкусови качества. Всеки може да си я вкара в ежеседмичното меню. Това не е тежка гъба и може да се яде в големи количества, няма да ви стане тежко. Това сме го тествали.“, каза с усмивка Кунка Петкова от „Био уей“ ООД.
„Целта ни е да популяризираме биологичното земеделие, което подпомага опазването на околната среда, създава заетост и устойчивост в селските райони. Нека хората да опитат биологичните продукти. Ние сме с най-голям брой пчелари, най-големи производители на био етерични масла – розово, лвандулово и други. Има голям потенциал за развитие на биологичното земеделие у нас. Има сетифициращи организации, които контролират дейността на земеделските стопани, избрали да се занамават с това. Министерството им осъществява надзорен контрол, за да гарантираме, че тези продукти могат да бъдат със сертификат за био продукт.“, каза зам.министър Василева.
0 Коментара