Няма нужда да чакаме резултата от 27-ми януари, за да действаме. От началото на годината досега Община Бургас е издала 711 наказателни постановления за чистотата на въздуха. Съдът обаче отменя постановленията ни, защото казва, че кметът няма право да глобява, затова искаме повече правомощия. Това заяви кметът на Бургас Димитър Николов на днешната сесия на Общинския съвет, на която стана ясно, че градът няма нужда да инвестира в скъп референдум, при положение, че резултатът от него е напълно ясен. Затова общинските съветници д-р Георги Митев и Георги Дражев входираха извънредна докладна за това Общината да сключи договор с независима международна лаборатория. Тя ще извършва непрекъснат мониторинг на концентрацията на замърсителите в атмосферния въздух и ще изготвя пълен анализ на качеството на атмосферния въздух на територията на града.

„Радвам се, че и Общинският съвет на Бургас се присъединява към усилията на администрацията, защото това ще засили тежестта и влиянието ни пред Министерството на околната среда и водите и Европейската комисия по околна среда. Днешната дискусия на местния парламент е още по- важна за мен, защото е в момент, в който се обсъждат промените в Закона за чистотата на въздуха и затова от тази трибуна аз се обръщам към вас за подкрепа на предложенията, които съм направил пред народните представители, сдружението на общините и МОСВ- да се дадат законови правомощия на кметовете на Общини да налагат глоби на предприятията и контролират дейността им.

В същото време се надявам, че диалогът и предложенията ще бъдат конструктивни и няма да насаждат психоза и страхове сред бургаските граждани, защото няма основание за това. Вярвам в отговорността на всеки един общински съветник и затова не допускам „заиграване“ със страховете на хората”, заяви кметът Димитър Николов.

Той каза, че няма бургазлия, нито пък гражданин на света, който на въпроса дали иска чист въздух да не отговори с „ДА!“.

Община Бургас е единствената община в България, която още преди 8 години инвестира средства в закупуването на мобилна лаборатория за измерване на въздуха. И до ден днешен няма друга община, която да е направила такъв разход и да е дарила тази мобилна станция на Държавната агенция по опазване на околната среда. Всички останали кметове не са го направили, защото нито законът ги задължава, нито имат правомощия да осъществяват контрол и да налагат санкции на промишлените замърсители.Няма друга Община в България, която да е кандидатствала по всички възможни съществуващи екологични програми и няма друга община, която да е спечелила толкова много проекти по темата. Няма друга Община в България, която на сградата си да излъчва в реално време показателите от мобилната станция и която да е спечелила проект за решаването на проблема в най- замърсената точка на територията си – в случая квартал „Долно Езерово“. Не знам дали има друга община, която абсолютно всеки постъпил сигнал на гражданин да е препращала с официално писмо до контролиращия орган – РИОСВ”, заяви кметът Николов.

Той каза, че подкрепя всяко едно разумно и конкретно предложение по темата.

"Но наистина аргументирано и конкретно. И не допускам, че някой би правил заиграване по темата въздух. Като кмет, аз бих искал да ми бъдат дадени правомощия, за да осъществявам контрол и налагам глоби на установените замърсители. Затова се обръщам с искане за подкрепа към вас, общинските съветници на Бургас чрез декларация на исканията, които отправих към МОСВ и комисията по екология към Народното събрание”, каза още кметът на Бургас.

Той иска да има следните правомощия: Издаваните от МОСВ комплексни разрешителни на предприятия на територията на съответната община да се одобряват със санкция на местния парламент с две трети мнозинство. Налаганите глоби на промишлените предприятия да постъпват в общинските бюджети, тъй като местните жители са потърпевши от тези нарушения, а средствата да се използват за инвестиции в екологични дейности.

И най- важното: На кметовете на общините да бъдат дадени правомощия да контролират и глобяват всички замърсители на територията на съответната община. И разбира се да носят отговорност за това.

„Убеден съм, че ще подкрепите тези мои предложения за повече правомощия на общините по отношение на контрола на предприятията замърсители и налагането на санкции. Това ще развърже ръцете на кметовете за реални действия, тай като в момента предаваме настроенията и притесненията на гражданите на институции, които не са под наше ръководство и контрол”, заяви Димитър Николов.