Колегата от Общинско радио Бургас Слави Томов представи пред бургаската публика събитие, което трудно може да се случи другаде. Причината е, че в центъра на събитието бе големият писател Томас Ман, чието творчество е толкова всеобхватно и мащабно, че журналистът го проучва детайлно в продължение на половин година, въпреки че и преди това е бил запознат с неговите произведения. Трудът на Слави бе оценен, защото снощи Домът на писателя се изпълни с хора, които попиваха внимателно и с внимание всяка дума.

„Идеята да направя тази вечер ми хрумна съвсем спонтанно лятото в „Дома на писателя”. Четях „Доктор Фаустус”, познати ме видяха и ме попитаха: „Какво четеш?”, аз им отговорих: „Томас Ман”, а те ми предложиха да направя вечер за него и си казах – да. По-късно, като премислих своя отговор, разбрах, че не си дадох сметка с каква трудна задача се заемам, защото си спомнях Ман от студентските години. На двадесет и няколко за първи път прочетох „Вълшебната планина” и имах беледи спомени, сега съм на 44. Наложи се да го препрочета наново. Но проблемът не идваше само от „Вълшебната планина”, която е една от най-легендарните книги в западно-европейската литература, проблемът идваше, че трябшваше наново да прочета „Буденброкови”, „Доктор Фаустус”, „Смърт във Венеция”, „Йосиф и неговите братя”, късите разкази „Господар и куче”, „Марио и фокусникът”, които са по-познати за една университетска рецепция, а не за по-профанния читател. Освен това сблъсъкът дойде и с неговите два тома есета, които надхвърлят 1000 страници, и два тома писма. Особеното при тях беше, че кореспонденцията на Томас Ман е огромна и си е писал с големи и известни личности от първата половина на XX век. При 70% трябваше да проучвам кое е това лице, до което е адресирано писмото”, заяви Слави Томов.

Той представи част от по-известните писма на Томас Ман до Айнщайн, Чарли Чаплин, Фройд и Шьонберг.

Интересното при Томас Ман е, че въпреки таланта си, той е в изгнание, гражданството му е взето, мести се в Швейцария, Австрия, скандинавските страни, по-късно в САЩ, където пише емблематичната творба „Доктор Фаустус”.

„Един нацистки критик определя неговото произведение съвсем иронично като обезвълшебената планина. Открих тази форма в неговата кореспонденция и реших да я използвам за заглавие на събитието. Разбира се аз не влагам ирония, при мен е игра на думи”, заави Слави Томов.

Той успя да заостри вниманието на публиката към въпроси, които досега не са били отговаряни за „Вълшебната планина”.

„След тази вечер отново ще прочета книгата, защото сега разбирам, че в нея има толкова скрити и трудно забележими детайли, на които заслужава да се обърне повече внимание”, заяви един от посетителите.