Скрининг тестове за риск от възникване на обучителни затруднения ще се правят на децата от 3 години до 3 години и 6 месеца. Това предвижда проект на нова наредба за приобщаващото образование, която бе представена за обществено обсъждане от министър Красимир Вълчев и неговия екип.

Започват обучения на всички учители в детските градини. Те ще прилагат теста, разработен от учени от БАН и експерти, съобразен с възрастта на децата.

"Идеята е, че с целенасочена работа от тази възраст, такива трудности могат да бъдат преодолени", заяви ресорният заместник-министър Деница Сачева, цитирана от "Труд".

С друга промяна ще бъдат осигурени консултации за кариерно развитие на учениците в училищата. За целта педагогическите съветници и психолозите ще им дават въпросници, разработени по проекта на МОН “Система за кариерно ориентиране в училищното образование”. Ще се ползват и ресурсите на портала http://orientirane.mon.bg/. Мария Семерджиева посочи, че до момента над 65 000 деца са преминали кариерно ориентиране. В 42 училища в страната пилотно са създадени кариерни центрове, които насочват учениците към подходящите за тях професии.

“Предвижда се в бъдеще такива центрове да има във всички училища”, заяви съветникът на министъра Мария Семерджиева.

Промени се предвиждат и при отсъствията на учениците. До момента директорите разрешаваха до три по уважителни причини. “С промените това разрешение ще се дава от класния ръководител. Ако ученикът трябва да отсъства до 7 дни по уважителни причини, родителите му трябва да подадат уведомление до директора на училището. Над този период разрешение може да издаде само педагогическият съвет”, подчерта заместник-министър Таня Михайлова.

Училищата ще трябва да организират в извънкласни форми и в часовете на класа уроци и занимания по здравно образование, здравословно хранене, първа долекарска помощ и др.