Бургазлията Емил, който повече от година е живял и работил в Англия, решава преди месец да се прибере в родния Бургас, предприемайки пътешествие с велосипеда си, което стартира от град Честър. „В началото това пътешествие беше само една малка идея. Дори започна като на майтап. После обаче си купих подходящо колело и оборудване, и реших да се прибера в България с него“, разказва за приключението си Емо пред репортер на БургасИнфо.

Пътят на Емил минава през 8 държави – Англия, Холандия, Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Румъния, Сърбия и България. Освен с велосипед, се е предвижвал и с ферибот, а в Бавария се е наложило и да ползва влак за 50 км, защото е случил на много лошо време - обилни дъждове и ниски температури, за които не е бил подготвен, а и времето не е позволявало да се кара велосипед.

Емил е активен колоездач, поддържа добра физическа форма, само за миналата година има изминати над 10 000 километра с велосипеда. Той ползва колелото и за транспорт до работа, било в Англия или в България. Предприемайки това пътуване, неговите намерения са да се храни здравословно и да избягва т. нар. фаст фууд. Наложило се обаче в един момент да се храни едва ли не с каквото му попадне, защото да намери качествена храна по пътя се оказва трудна задача. Емо е вегетарианец, затова в менюто му преобладават повече въглехидрати.

Почти през целия път Емо е карал по много добре изградени велопътища или второстепенни шосета със слаб трафик. Особено в Холандия над 90% от пътуването му е минало само по велоалеи. Така е пресякъл и почти цяла Германия. Той казва обаче, че ако тръгне на второ пътешествие ще си планира по-внимателно маршрута. Особено в частта след Унгария, където карането е основно по натоварени пътища с огромен трафик, което пък разваля цялото удоволствие от колоезденето. След град Тимушуара в Румъния е изминал около 300 километра предимно сред тирове.

Това е първото му подобно туристическо пътуване. Имал е известни притеснения преди началото, но казва, че това е тръпката от неизвестността, къде ще го хване нощта, къде ще преспи... Оборудван с палатка и спални чували обаче нощувките не се оказват проблем, защото в чужбина вело пътешествията са развити като много добра сфера от туризма и да се намери място за него и велосипеда му е лесно. Ако пък не е можел да нощува на къмпинг, той е намирал подслон при други велоентусиасти. „Има една много добре разработена онлайн платформа само за странстващи колоездачи, където можем да намерим подслон, помощ, съдействие за маршрути и изобщо всичко“, казва той. Хора, активни в общността го насочват да мине през специализиран велокоридор покрай река Дунав. До Будапеща кара само по този специализиран веломаршрут, който е изключително приятен за каране, изграден само от велоалели или пътища с много нисък трафик. „По този маршрут в Австрия и в Германия е пълно само с такива пътешественици с колела. На ден срещах по 200 човека с дисагите, с къмпинг оборудване, тръгнали да пътешестват. Усещането да караш по този маршрут с толкова много колоездачи и да изпиеш един радлер (напитка за колоездачи, смес от бира и лимонада) на брега на река Дунав е неописуемо. Път Евро Вело 6 в Австрия е много добре направен, обозначено е с табели от къде точно да минеш, къде точно да завиеш, колко километра ти остават до следващия град, посочени са забележителностите, пълно е с места за нощувка – по заведениета и по къщите за гости има табели, че са приятелски настроени към велосипедисти. Всичко е направено много добре тустически и се печелят дбори пари от тази сфера. Пълно е с вело туристи, срещнах дори големи организирани групи с деца и водачи, например имаше малки 15 момичета с колела, пред и зад групата с по една учителка, също на колело и ги водят по маршрута“, споделя впечатленията си от отлично изградените условия за велосипедисти в чужбина Емил.