От днес до края на ноември КАТ стартира акция "Зима". Ще бъдат проверявани изправността на всички превозни средства, съобщиха от МВР.

Ще се инспектират изправността на фаровете, чистачките, устройствата за почистване на стъкла, гумите.

Униформените ще налагат глоби без никакъв гратисен период за шофьорите. Санкциите са от 50 до 200 лева. Катаджиите дори ще проверяват дали работи парното и климатика в автомобила, за да не се изпотяват прозорците.
Тази година акция "Зима" е на фона на стряскащата статистика - над 500 загинали при катастрофи през 2016 г. и 5639 тежки пътни произшествия, при които са били ранени 7732 души.

Изводът - със 171 повече са произшествията през тази спрямо миналата година, обяви началникът на "Пътна полиция" Бойко Рановски.


От 1 до 10 ноември ще се провежда кампанията "Безопасно пътно превозно средство през зимата" с основна насоченост към коли, велосипеди и превозни средства с животинска тяга - каруците.

Вторият етап на акцията "Пешеходци и водачи за толерантност на пътя" е от 11 до 20 ноември и е насочена към пешеходците и поведението на водачите спрямо тях.

Последният етап от акция "Зима" е под надслов "Безопасно шофиране през зимата" и ще се проведе в периода 21 - 30 ноември.

Този етап е насочен към шофьорите на коли, техническата изправност на автомобилите и поведението спрямо пешеходците, грайферът на гумите.

В повечето държави в ЕС зимните гуми не са задължителни, но има и изключения. Използването на зимни гуми е разписано в закон в Естония, Финландия, Латвия, Словения, Хърватия и Швеция, обясни пред БТА Игнат Арсенов, директор на Европейския потребителски център България към Комисията за защита на потребителите.

Държавите, в които зимните гуми са задължителни, ако това налагат метеорологичните условия, са Германия, Австрия, Люксембург, Норвегия, Словакия и Чехия. Важно е да се знае, че в Германия например гуми с шипове, които могат да повредят настилката, не са позволени.

Макар в повечето държави, включително и в България, използването на зимни гуми да не е задължително, то остава препоръчително.