Средиземно море достигна най-високата температура за юни, откакто се водят записи, от 26,01 °C, съобщи френски метеоролог, позовавайки се на данни от европейската програма за наблюдение на климата „Коперник“.

„Никога не сме измервали толкова висока дневна температура през юни, изчислена като средна за целия басейн, колкото в неделя, 29 юни“, заяви Тибо Гиналдо, изследовател в Центъра за сателитни метеорологични изследвания към Meteo-France, цитиран от АФП.

В момента температурите на морската повърхност в Средиземно море са с 3 °C по-високи от средните за същия период в сравнение с 1991–2020 г., като пиковете надхвърлят 4 °C около френското и испанското крайбрежие, добави той.

„Предвид времето, което ни очаква през седмицата, за съжаление няма да стане по-хладно“, каза Гиналдо.

Това се случва, докато Европа се измъчва от първата голяма гореща вълна за лятото, като Испания и Португалия отбелязаха нови температурни рекорди днес, а Франция, Италия и Великобритания също се измъчиха на фона на жегите.

Океаните са жизненоважен регулатор на климата на Земята, като абсорбират около 90% от излишната топлина в атмосферата, причинена от изгарянето на изкопаеми горива от човека.

Средиземноморският регион се затопля по-бързо от средното за света и учените твърдят, че климатичните промени правят морските горещи вълни по-чести и по-силни.

От 2023 г. насам има постоянни вълни от необичайно високи температури. Средиземно море достигна нова рекордна температура от 28,47 °C през август 2024 г., като надмина предишния рекорд, поставен през юли 2023 г.

Басейнът също се охлажда много по-бавно през зимните месеци: всяка година от 2023 г. насам температурите между октомври и април са били значително над средните, посочи Гуиналдо.

Това е удължило екстремните условия през цялата година, които увреждат морския живот, намаляват рибните запаси и предизвикват по-силни бури, които достигат сушата с опустошителни последствия.

Проучване от 2022 г. установи, че морските горещи вълни в Средиземно море между 2015 и 2019 г. са причинили масово измиране на около петдесет подводни вида, включително корали, морски таралежи и мекотели.