Папа Лъв XIV прие във Ватикана българската държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, на аудиенция, традиционна в навечерието на 24 май. Аудиенцията е част от вече вековна традиция на официални визити от България в навечерието на празника на славянските първоучители Кирил и Методий.
Премиерът Росен Желязков отбеляза че тя е и първата, която новият глава на Римокатолическата църква приема след възкачването на папския престол преди дни.

В папската базилика "Санта Мария Маджоре" в Рим Росен Желязков поднесе венец и се поклони пред паметната плоча на светите братя Кирил и Методий. В тази базилика папа Адриан II през 867 г. благославя превода на богослужебните книги на старославянски и одобрява използването на славянския език в литургията.
Министър-председателят се поклони и поднесе цветя и пред гроба на папа Франциск в базиликата, а българските свещеници изпяха кратка заупокойна молитва, за покойния папа .

Росен Желязков имаше среща и с Великия канцлер на Малтийския орден Рикардо Патерно ди Монтекупо в Рим.

    Като човешки определи разговора си с папа Лъв XIV премиерът Росен Желязков. По много теми са говорили с предстоятеля на Римокатолическата църква, една от тях - мирът в Украйна и ролята на Светия престол:

    "Вижда се засилването на дипломатическата роля на Ватикана. И това е позиция, която заслужава внимание и заслужава оценка от всички страни. Вчера това го обсъдихме и с италианския министър-председател", добави Желязков.

      Изкуственият интелект също е бил сред темите на проведения диалог: "Неговите измерения - за това как човешките добродетели да не бъдат заместени от виртуалната среда. Разбира се, поговорихме и за въпроси от дневния ред на църковната общност в България".

      Като дар от България папа Лъв XIV получава богослужебно облекло, омофор с извезани ликовете на свети Петър и Павел и българската роза: "И се надяваме той да бъде носен, така както папа Франциск носеше омофора със светите братя Кирил и Методий на последното си явяване пред пилигримите на този площад", каза премиерът пред медиите.

      Програмата продължи с Божествена света литургия на гроба на Константин Кирил Философ в базиликата "Сан Клементе", оглавена от митрополит Антоний, с участието на Смесения хор на Българското национално радио, който също е в италианската столица.

        Българската делегация посети и базиликата "Санта Мария Маджоре", където през 867 г., папа Адриан II освещава славянската писменост и книгите на славянобългарски.

        "В това време, което е период на културен, на държавен разцвет, България се утвърждава като мост между Изтока и Запада. Роля, която изпълнява и днес", отбеляза Росен Желязков.

        През IX век, във Вечния град, папата приема светите братя Кирил и Методий, провъзгласява ги за равноапостоли и благославя тяхното велико дело и книжовно наследство. Векове по-късно, през 1980 г., папа Йоан Павел II ги обявява за съпокровители на Европа.

        В "Санта Мария Маджоре" българската делегация поднесе венец и се поклони пред паметната плоча на светите братя Кирил и Методий. Делегацията, вадена от премиера, се поклони и пред гроба на папа Франциск в базиликата.