Министерството на образованието и науката (МОН) публикува за обществено обсъждане мащабен пакет законови промени, които обещават да прекроят пейзажа на българското училище. Сред основните акценти: пълна забрана на мобилните телефони в клас, създаване на нови видове гимназии, реформирано оценяване и повече права за учителите при справяне с проблемно поведение.

Смартфоните – вън от час!


Предложените промени въвеждат пълна забрана за използване на мобилни телефони по време на учебните часове – с изключения само при строго образователна, медицинска необходимост или форсмажор. Според мотивите на МОН, прекаленото ползване на електронни устройства не само намалява концентрацията и влошава резултатите, но влияе негативно и върху когнитивното, социалното и емоционалното развитие на учениците. Преведено на прост език: екраните не учат на мислене, а на „скролване“.


По-строга дисциплина и повече права за учителите


Учителите ще могат да прилагат по-богат набор от предупредителни мерки при неприемливо поведение от страна на ученици, с цел по-бърза реакция и предотвратяване на тежки санкции. Всички действащи до момента мерки за подкрепа на учениците обаче се запазват.


Български език на достъпен език


За децата, които не владеят български – включително тези, завърнали се от чужбина – се предвижда интензивно езиково обучение. То ще бъде индивидуално (за ученици от 1. до 7. клас) или под формата на подготвителен езиков клас. При нужда, децата ще могат да повтарят първи клас, за да наваксат езиковата бариера, която често води до отпадане от системата.


Нови специализирани гимназии – още след 4. клас


МОН предлага създаването на специализирани математически и природоматематически гимназии, в които приемът ще бъде още след 4. клас. Те ще осигуряват профилирано обучение и възможност учениците да продължат до 12. клас без допълнителни кандидатствания. Освободените места ще се попълват с допълнителен прием.


Ценности, добродетели и… малко религия (по избор)


Предлага се въвеждането на нов задължителен избираем предмет – "Възпитание в добродетели и формиране на ценности". Родителите и учениците ще могат да избират между програми, включващи универсални човешки ценности (честност, уважение, съпричастност и др.), като религията остава напълно по избор. Без оценки – целта е диалог, не диктовка.


Учебници на части


Учебниците ще бъдат разделени на части, за да се намали тежестта на раниците и да се улесни актуализацията на учебното съдържание. Ще се създадат и електронни версии с интерактивни елементи. Оценяването и одобрението им ще се опростят, като МОН ще поеме по-активна роля.


Ново оценяване: реални умения, не само знания


Фокусът на оценяването се измества от сухата фактология към умения, приложими в реалния живот – критическо мислене, социално-емоционална интелигентност, личен напредък. Атестацията на учителите също се променя – с годишна оценка, която да стимулира професионалното развитие и да откроява нуждаещите се от подкрепа.


Нови роли в системата


Въвеждат се две нови кариерни стъпала – базов учител (ментор на студенти) и методик (подкрепа за преподавателите на местно ниво). Планира се и ежегодна квалификация, обвързана с реалните нужди на преподавателите, следена чрез нова информационна система.

Местната власт с нови отговорности


Общините ще могат да регулират приема така, че да не се допуска концентрация на деца от уязвими групи в отделни училища. Кметовете ще имат по-голяма роля в контрола върху обхващането на учениците и ограничаването на отпадането.


Специалисти по ранна грижа


Планира се нова квалификация – „специалист по ранна детска грижа“, за да се компенсира недостигът на медицински сестри в детските ясли и да се повиши качеството на грижата за най-малките.

Подкрепа за децата със СОП


Центровете за специална образователна подкрепа ще приемат ученици до 12. клас, като децата със специални потребности ще могат да валидират знания и така да завършат средно образование. Ще има и облекчения при издаването на удостоверения за завършен 12. клас.


Нов ред за регионалните управления


Регионалните управления по образованието ще бъдат преструктурирани като административни звена към МОН, с ясно разписани отговорности и отчетност. Целта – по-голяма ефективност и координация на регионално ниво.


Ако всички тези промени бъдат приети, българското училище ще влезе в режим на сериозен ъпгрейд – версия 2.0. Надеждата е, че с по-малко скролване и повече реални умения, учениците ще напуснат училище не просто с диплома, а с подготовка за живота.