-
Симфоничният концерт с произведения от български композитори е в петък, 23 май, от 19 часа в залата на Операта
В навечерието на най‐светлия български празник – 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Бургаската опера е подготвила симфоничен концерт с произведения от български композитори. Програмата е специално подбрана от маестро Йордан Дафов и определено заслужава вниманието на почитателите на симфоничната музика. Под палката на изтъкнатия диригент ще бъде представена разнообразна концертна програма, подбрана с усет и вкус, Доайенът маестро Дафов е носител на приза "Златен век" – огърлие на Министерството на културата. Талантливият и уважаван български диригент, който тази година навърши 85 години, е сред изявените дейци, отличени за приноса си в развитието на културата и утвърждаването на националната идентичност. Йордан Дафов е зареден с неизчерпаема творческа енергия и да продължава да бъде еталон за класа. Всяко музикално събитие под неговата палката се превръща в незабравимо естетическо преживяване. Великденският концерт под неговото диригентство – през м. април т. год., в който участваха над 100 изпълнители на сцената – солисти, оркестър, хор, изпълни залата на Операта с емоционална публика и получи широк обществен отзвук. Йордан Дафов съумява да придаде на всяко събитие ореола на посветеност в тайнството на висшето изкуство и духовните измерения на пътя към Съвършенството. Той дирижира при пълна зала и Коледния концерт на бургаския културен институт в края на м. декември 2024 г., който също премина с голям успех. Концертмайстор на Тържествения концерт на 23 май ще бъде Ваня Златева.
В програмата на Тържествения концерт в петък ще прозвучат: „Класично и романтично" оп. 24 за камерен оркестър от големия български композитор, считан за съвременен класик – проф. Панчо Владигеров. Ще бъдат изпълнени четири от седемте части на произведението: „Ригодон“, „Саарабанда“, „Менует“ и „Марш“. “Винаги вдъхновен, винаги сигурен в онова, което пише, здраво стъпил на земята, която обича и най-възторжено възпява, Владигеров превръща в музика всичко, което допре.”, казва за големия музикант, композитор и преподавател поетът Николай Лилиев. Второто произведение, което ще прозвучи на концерта на 23 май, е "Празнична музика" /"Псалми и ритуали"/ за камерен оркестър от Васил Казанджиев. В програмата следва „Адажио“ за струнен оркестър от Красимир Кюркчийски. Концертът ще завърши с „Буколики“ /Тракийски пасторални сцени/ от Константин Илиев, с части: „Равнина“, „Сватба“, „Суматоха“, Вечер в полето“ и „Празник“.
Маестро Дафов споделя интригуваща подробност относно партитурата на „Буколики“ – тя е в оригинал – ръкопис на самия композитор, и е собственост на Симфоничния оркестър на Пазарджик, като любезно е предоставена за концерта на именития диригент.
Билети: на касата на Операта, каса "Часовника", в Grabo.bg - https://grabo.bg/burgas/praznichen-kontzert-0tm23 и Eventim.BG - https://www.eventim.bg/bg/bileti/trzhestven-koncert-burgas-opera-666134/event.html.
За диригента:
Йордан Дафов – художествен ръководител на Държавна опера – Бургас
Един от най-емблематичните представители на съвременната българска диригентска школа, познат като диригент с висока музикална култура и уважаван заради неповторимата си техника на дирижиране.
Завършва Българската държавна консерватория в София в класа на проф. Константин Илиев. От 1970 до 1971 г. като млад диригент взима майсторски клас по анализ, композиция и естетика при проф. Оливие Месиен в Парижката национална консерватория. През 1966 г. започва като диригент на Варненска филхармония. През 1977 г. е артистичен директор и главен диригент на Бургаска филхармония. В началото на 1981 г. става диригент на Софийския филхармоничен оркестър, като едновременно с това е и главен диригент на Толбухинския камерен оркестър, който под неговата умела диригентска палка успява да си извоюва името на един от най-добрите камерни ансамбли в България. От 1997 до 1999 г. е артистичен директор и главен диригент на Варненска филхармония. Междувременно маестро Дафов води майсторски клас съвместно с Х. Фаберман (САЩ). От ноември 2000 до май 2002 г. е директор и диригент на Софийска филхармония. Познат като диригент във Франция, Италия, Русия, Швейцария, Румъния, Испания, Полша, Унгария. Прави записи за БНТ и БНР, както и за френското и шведското радио и испанската телевизия. Автор е на три симфонии, „Утринна музика и серенади“ (за струнен оркестър), „В профил и анфас“ (за голям симфоничен оркестър), вокална музика за инструментални камерни състави, театрална музика. Маестро Дафов е носител на наградата "Златен век" на Министерството на културата. Талантливият и уважаван диригент е сред изявените дейци, отличени за приноса си в развитието на културата и утвърждаването на националната идентичност.
За Ваня Златева, концертмайстор:
Ваня Стефанова Златева е родена на 6 януари 1952 г. в гр. Карнонбат. Започнала е да свири на цигулка на 6-годишна възраст в известната Транспортна школа в гр. Бургас. По-късно е приета в Средно музикално училище – Бургас, където е имала много изяви, печелила е републикански конкурси, била е солист на Филхармонията. Като студентка в Българската държавна консерватория /сега Национална музикална академия/ е изнасяла рецитали и е била редовен солист на Академичния симфоничен оркестър. Преподавател на Ваня Златева е бил проф. Михаил Балкански, който е бил смятан за най-добрия до тогавашния момент концертмайстор на Софийската опера.
Като концертмайстор в Бургаската филхармония Ваня Златева е назначена от проф. Иван Вульпе през 1976 г. и е била най-младата музикантка на тази длъжност. Имала е възможност да концертира с оркестъра и да изпълни произведения от Глазунов, Сен-Санс, Лало, Паганини, Шопен, Веселин Стоянов и др. Особена гордост за нея е неколкократното изпълнение на Концерт за цигулка и оркестър от. Васил Казанджиев.
Ваня Златева е имала и сценични изяви и като камерен музикант – в дуо с пианистката Рада Чомакова. С нея са пътували на турнета в България с произведения от Брамс, Бетовен, Цезар Франк, Моцарт и др. Участвала е и в трио и в квартетна формация.
От завършването си в Българската държавна консерватория през 1975 г. до 2005 г. е била преподавател по цигулка, камерна музика и оркестрови трудности в Средно музикално училище – Бургас /сега НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“/.
Ваня Златева има няколко награди и отличия: награди от прегледите на симфоничните оркестри за солата в произведенията на Рихард Щраус, Шостакович и др. Носител е на Сребърна и Златна лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци, орден „Георги Димитров“ – I степен, орден „Кирил и Методий“ – I степен, Специален медал на Окръжния народен съвет – гр. Бургас за литература, изкуство и култура, Златна значка на СБМТД, грамоти, поздравителни адреси.
През м. март 2022 г. дългогодишният концертмайстор на бургаския културен институт Ваня Златева бе удостоена спрестижното отличие на СБМТД "Кристално огърлие".
0 Коментара