Easyjet, Norwegian, Ryanair, Transavia, Volotea, Vueling и Wizzair са в полезрението на 15 неправителствени организации, членове на Европейската организация на потребителите (BEUC). Тези авиокомпании "начисляват прекомерни такси на потребителите", осъди UFC-Que Choisir, заинтересована страна в тази инициатива, в прессъобщение в сряда, 21 май.

Всъщност, "Съдът на ЕС (...) постанови през 2014 г., че превозът на ръчен багаж не може да бъде предмет на ценова добавка, при условие че отговаря на разумни изисквания по отношение на тегло и размери и е в съответствие с приложимите изисквания за сигурност", подчертава асоциацията.

Няма хомогенност между компаниите

Докато други авиокомпании спазват разпоредбите, тези седем компании налагат такси за ръчен багаж с разумен размер, който те обаче считат за "извънгабаритен": 36 евро за Ryanair, близо 43 евро за EasyJet или дори до 280 евро за Vueling, ако се окаже, че определените от компанията размери не са спазени, според анализа на техните тарифи, извършен от асоциациите на потребителите.

Друг спорен момент: размерите, използвани за определяне на размера (малък или голям) на багажа, разрешен на борда, „са особено разнородни от една компания до друга“.

Асоциациите изискват санкции

Въз основа на това наблюдение, UFC-Que Choisir, Конфедерацията за потребление, настаняване и кадри на живота (CLCV) и техните европейски колеги обявиха, че ще се свържат с Европейската комисия и националните институции за защита на потребителите на двадесет и седемте държави членки на ЕС, „за да може да се проведе разследване на ниво ЕС и незаконните търговски практики на авиокомпаниите да бъдат наказани“.

Това съгласувано действие от европейските асоциации идва в момент, когато в европейските институции текат дебати относно реформата на регламента, уреждащ правата на пътниците във въздушния транспорт.

За UFC-Que Choisir тези дискусии предлагат на ЕС „идеална възможност“ да „изясни услугите, които трябва да бъдат включени в основната цена на билета“ и да хармонизира правилата, свързани с ръчния багаж.

Някои компании вече са осъдени

Тази европейска инициатива напомня на тази на асоциацията за защита на потребителите Facua, която започна производство в Испания през ноември 2024 г. Всъщност пет авиокомпании бяха глобени със 179 милиона евро за злоупотреби и съмнително фактуриране, насочено към техните клиенти.

Испанското правителство глоби Ryanair със 107,7 милиона евро, следвана от Vueling (глоба от 39,3 милиона), Easyjet (29,1 милиона), Norwegian (1,6 милиона) и Volotea (1,2 милиона).