Европейският съюз върви в посоката да стане световен лидер в забраната на децата да използват социални медии според ново предложение, набиращо все поголяма популярност в Брюксел, което предвижда задължителна, вградена проверка на възрастта и родителски контрол на устройствата в ЕС.


Идеята се оглавява от Гърция и вече е подкрепена от водещите в областта на цифровите технологии Франция и Испания. Тя предвижда ЕС да установи нови правила за масово ограничаване на използването на социални медии от децата на фона на нарастващата загриженост относно последиците от прекарването на твърде много време онлайн.

Предложението ще бъде обсъдено от министрите на цифровите технологии на ЕС на среща в началото на юни.

Въпросът привлече вниманието на световната общественост, след като в края на тази година Австралия въведе минимална възраст от 16 години за регистриране на акаунти в някои сайтове на социални медии.

Според документ, цитиран от „Политико", страните искат Брюксел да установи общоевропейска възраст за цифрова зрялост, под която непълнолетните ще се нуждаят от родителско съгласие, за да влизат в социалните медии. Това означава, че децата няма да имат автоматичен достъп до най-популярните приложения като "Тик Ток", "Инстаграм" и "Снапчат".

Предложението ще бъде обсъдено от министрите на цифровите технологии на ЕС на среща в началото на юни. То идва в момент, когато Дания се подготвя да поеме ротационното председателство на Съвета на ЕС за шестмесечен период, в който Копенхаген вече се ангажира с действия в Брюксел. „Защитата на нашите деца в интернет ще бъде ключов приоритет за предстоящото датско председателство на ЕС", се казва в изявление на министъра на цифровите технологии на Дания Каролина Стаге Олсен. Датският министърпредседател Мете Фредериксен също така по-рано е заявявала, че подкрепя забраната на социалните медии за лица под 15 години.