Според очакванията цените за нощувки за предстоящия летен сезон ще се увеличат. И макар увеличението да не е драстично, почивката това лято ще излезе между 10 и 15% по-скъпо. Въпреки че все още е твърде рано да се каже как ще се отрази приемането ни в еврозоната на туристическия бранш, хотелиерите засега твърдят, че нямат притеснения.
С наближаването на активния летен сезон все повече хора вече планират своята почивка. А за тези, които са избрали родното Черноморие, може би това ще бъде последното лято, в което ще се разплащат с български левове.
“Смятам, че българите сме свикнали с еврото от доста години вече и го използваме. Всеки от нас пътува в Европа и не мисля, че някаква драма ще се случи по отношение на туризма. Да, левът ще се смени с еврото. Да, цифрите ще бъдат почти два пъти по-ниски, но не смятам, че това ще се отрази или че по някакъв начин ще засегне туристите от българския пазар“, заяви пред Нова тв председателят на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите Павлин Косев.
От най-големия курорт по Северното ни Черноморие са на мнение, че смяната на валутата няма как да повиши цените.
“Дали ще се работи в левове, дали ще се работи в евро – положението е едно и също. Ситуацията е същата и най-вече мога да успокоя всички, че цените ще бъдат същите – както в лева, така и конвертирани в евро според законодателството и фиксирания курс“, посочи зам.-председателят на Съюза на хотелиерите в к.к. Златни пясъци Станислав Стоянов.
Хотелиерите дори са на мнение, че приемането на еврото ще улесни чуждестранните туристи. Досега чуждестранните туристи са се притеснявали да не попаднат на измамник при обмяна на евро в левово. Приемането ни е еврозоната ще облекчи туристите, защото ще могат да се разплащат с единната валута.
Това лято, въпреки че оставаме с левове, цените се очаква да се повишат. Като основна причина от бранша посочват инфлацията. “Цените ще бъдат завишени с порядъка на около 10 – 15%, което е резонно спрямо пазара“, уточни Стоянов и добавя, че причината за това е инфлацията.
“Цените започват от 200 – 250 лв. на вечер за ол инклузив пакет и достигат в 5-звездните хотели – където качеството е много по-високо, с морски дарове и т.н. – до около 1000 лв. на ден. Пак казвам – за луксозна почивка. Високата цена отговаря на висококачествен продукт“, подчерта Косев.
Станислав Стоянов добавя, че к.к. Златни пясъци цените варират между 150 и 300 лева за стая - цената е за двама.
Ако все пак търсите по-бюджетен вариант, от бранша препоръчват: “Бих посъветвал хората да не търсят почивка през юли и август, а да се насочат към началото и края на сезона, защото тогава цените са с близо 50% по-ниски. Говоря за юни, септември, дори октомври. Особено септември е изключително приятен месец“, заключи Косев.
Летният туристически сезон е на прага си и по Южното Черноморие. Много хора вече са резервирали ваканцията си именно там, а други все още избират. Това лято хотелиери и туроператори обещават цени, близки до миналогодишните. Там, където има леко повишение, то няма да надвишава 15%. Подобна е ситуацията и с цените за чадър и шезлонг на плажа, тъй като стойността на сянката е фиксирана с договор и не се очакват изненади.
От бранша са също толкова оптимистични и за цените през следващото лято, когато евентуално разплащането ще бъде в евро. Цената на морската ваканция тази година няма да бъде много по-висока, уверяват представителите на сектора.
“Цените няма да са драстично повишени – увеличението ще бъде между 10 и 15%“, заяви туроператорът Евелина Пулева.
“Ние вече сме сключили договорите. Направихме това още миналата година, на база тогавашните цени. Това, което сме предвидили като увеличение, е умерено, защото и туроператорите нямат възможност да продават на прекалено високи цени“, допълни зам.-председателят на БХРА Веселин Налбантов.
Продажбите се определят от търсенето, което зависи от предпочитанията и най-вече от финансовите възможности на клиентите.
“Ако трябва да дам ориентир – цените започват от около 70 лв. за нощувка в 2- или 3-звезден хотел. Зависи от гледка към морето, дали е на първа, втора или трета линия. Цените могат да достигнат 400 – 500 лв., според атракциите и добавените услуги, които предлага хотелът, както и от неговата категория“, посочи Пулева.
С 5 до 10% ще се увеличи и цената на сянката на плажовете.
“Спрямо миналите години не очакваме голямо повишение. Тази година инфлацията е по-ниска в сравнение с предходните, така че се надяваме повечето колеги да запазят цени, близки до миналата година. Специално на този плаж, на който се намираме, цените ще останат същите като през предишния сезон“, подчерта председателят на Асоциацията за развитие на дейности по морските плажове Симеон Цветков.
Единствената изненада по плажовете това лято ще бъдат промените във водно-спасителната дейност. Тази година спасители ще има до 15 септември, а не както досега – до 1 септември.
“Важно е хората да знаят, че водно-спасителната служба вече няма да работи от 8 до 18 ч., а от 9 до 18:30 ч. Добре е туристите да съобразят това, когато отиват рано на плаж – спасителите ще започват работа малко по-късно“, каза Цветков.
По всичко личи, че това може да бъде последното лято, в което на морето ще плащаме с български левове. Ако от 1 януари 2026 г. преминем към разплащане с евро, бизнесът се надява, че сумите, които ще плащат клиентите, няма да бъдат драстично по-високи от сегашните.
“Специално хотелските услуги няма да поскъпнат, защото и сега работим с цени в евро. С партньорите ни вече сключваме договори в европейската валута. По-вероятно е да има поскъпване в ресторантите и магазините – както се случи в Хърватия. Там това е най-осезаемото повишение“, каза Пулева.
Концесионерите на плажовете също уверяват, че при въвеждане на еврото няма да има скок в цените на услугите. “Не виждам как влизането в еврозоната би могло да се отрази драстично. Всички цени ще бъдат преизчислени по фиксирания курс лев към евро“, уточни Цветков.
0 Коментара