Астрономи от Великобритания и САЩ обявиха, че са засекли възможни признаци на биологична активност на екзопланета на 124 светлинни години от Земята – K2-18b. Откритието, направено с помощта на телескопа „Джеймс Уеб“, предизвика ентусиазъм в научните среди, но и доза предпазлив скептицизъм.

В атмосферата на планетата са открити диметилсулфид (DMS) и диметилдисулфид – химикали, които на Земята се произвеждат изключително от живи организми, главно морски микроводорасли. Засега те се възприемат като възможни „биосигнали“ – химически маркери за живот.

Планетата K2-18b е категоризирана като потенциален океански свят – тя е около 2,6 пъти по-голяма от Земята и обикаля около червено джудже. Подходящата температура и наличието на водород в атмосферата засилват подозренията, че тя може да приютява океани под повърхността си.







„Намираме се в ранната фаза на изследването, но това са най-убедителните до момента химически сигнали, които може да се свържат с живот“, заяви водещият учен Никку Мадхусудхан от Университета в Кеймбридж.

Експерти предупреждават, че не може да се изключи и небиологично обяснение за тези вещества – например чрез непознати геохимични процеси. Подобни спорове вече възникнаха и при предишни „открития“ на биосигнали, включително около Венера.


Какво означава това за науката (и нас)?


Ако откритията се потвърдят, това ще бъде първият потенциален знак за живот извън Земята, открит чрез пряк анализ на атмосферата на друга планета. Това може да ускори финансирането и развитието на мисии за търсене на живот, включително нови телескопи и сонди.

НАСА и Европейската космическа агенция (ЕКА) вече обявиха, че ще следят K2-18b внимателно. „Това е първият ни истински шанс да търсим живот по научен начин извън Слънчевата система“, коментира представител на ЕКА пред АФП.