България вече е на първо място в Европа по смъртност вследствие Ковид-19. Зам.-директорът на Националния център по заразни и паразитни болести – проф. Ива Христова, заяви, че "се съмнява в ефекта от този мек локдаун".
Какви трябва да са мерките и какво точно променят те, ако ние като хора не осъзнаваме сериозността на заплахата от вируса?
Важно е всеки да прояви разумност, как ще предпази себе си и своите близки. От друга страна е възможно затягане на мерките, защото това е средството, което намалява смъртността и заболеваемостта, каза за "България сутрин" проф. Христова.
По думите ѝ навсякъде онова, което върши работа, са по-строги мерки. Тя даде за пример Германия с изключително строгия локдаун, който бе въведен там.
"Положението е сериозно и всеки болен от Ковид-19 остава доста дълго в болница, а в близките седмици няма как всички да се поемат от лечебните заведения. От едната страна са превантивните мерки, от другата - ваксинацията. Всичко е свързано с разумността ни. У нас много бързо се разпространи така нареченият британски вариант", уточни проф. Христова пред Bulgaria ON AIR.
Според нея от 20-30% от изолатите сега вече той клони към 100% и се свързва с рецепторите по-бързо.
"Другите варианти, по-опасни от британския, са в Европа, и можем да ги очакваме и у нас. Всяка следваща вълна е по-силна от предишната", подчерта зам.-директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.
От думите ѝ стана ясно, че имунитетът от поставяне на ваксината е подобен на този след преболедуване. За ваксинираните обаче нямаме една година от поставянето на препарата, за да кажем колко точно продължава имунитетът.
"И на мен не ми е приятен локдаунът, но го казвам като лекар - той трябва да продължи, сега 10 души заразяват 20. Към момента ваксините са способни да се справят със съответните мутации", подчерта проф. Христова.
0 Коментара