Политическата 2019 г. ще остане в историята не само с изборните страсти по време на провеждането на два вота – за евродепутати и за местна власт, но и с безпрецедентния казус „Несебър“. Арестът на кмета Николай Димитров дълго ще се помни не само в морската община, но и в цялата страна. Той бе извършен седмица преди провеждането на местните избори, а вълненията около него продължиха и в последните дни на отминаващата си вече година, когато стана ясно, че Димитров все пак е пуснат на сводоба и ще посрещне навън новата 2020-та. Огромни предизвакетлства носи Новата година и за още един кмет – Тихомир Янакиев на Созопол, който разчупи крепостта на предшественика си Панайот Рейзи след 12 години. Изминалите 12 месеца преобърнаха и статуквото в Сунгурларе, където дълги години на власт беше ДПС, но бившият кмет Георги Кенов успя да се пребори и спечели изборите като кандидат на ГЕРБ. Отиващата си 2019 г. ще се помни от ДПС и в Айтос, където за първи път от години партията не е първа политическа сила, като отстъпи първенството на ГЕРБ.

Изминалата година донесе нов мандат на кмета на Бургас Димитър Николов, на Малко Търново Илиян Янчев, на Царево Георги Лапчев, на Приморско Димитър Германов, на Поморие Иван Алексиев, на Средец Иван Жабов, на Камено Жельо Вардунски, на Айтос Васил Едрев, на Карнобат Георги Димитров, на Руен Исмаил Осман. На някои от тях това ще е последен мандат, който обаче тепърва започва, при това с нови предизвикателства.

Кметският екшън с драматични елементи „Несебър“

Той започна седмица преди местните избори, които се проведоха на 27-ви октомври, когато морския град буквално почерня от полиция. Бяха арестувани четирима кандидати за местната власт, а задържането им буквално взриви местните хора. Първият тур на вота поднесе тотална изненада, когато Николай Димитров, който беше в ареста, спечели убедително новия си кметски мандат. Изборът му, съчетан с ареста му, хвърли в смут юристи в тълкувания на казуса. Стигна се до небивало политическо зрелище на 11-ти ноември, при което с белезници в залата на Общинския съвет, пред погледа на хиляди местни жители, беше доведен под конвой Димитров, за да се закълне.

Заедно с него под полицейска охрана беше и другият задържан – ицбраният за общински съветник Петър Хрусафов. Третият, който по това време се наираше в ареста – общинският съветник Георги Георгиев от БСП, не се появи в този епизод на сагата, той положи клетва преди семици, по време на второто редовно заседание на местния парламент.

В последните дни на годината в ареста остава само Петър Хрусафов.

Новата 2020 година се очертава да носи всички последствия от безпрецедентния случай, още повече, че в първите дни се очаква Николай Димитров най-после да поеме ръководството на общината и да бъде на поста си.

Вятърът на промяната, превзел крепостта „Рейзи“ в Созопол

2019-та година дълго ще се помни в Созопол, заради края на едно дългогодишно управление – на бившия кмет Панайот Рейзи. Трусовете в морската община започнаха още през пролетта, когато прокуратурата подхвана тогавашния градоначалник Рейзи и той беше отстранен от поста си, заедно с главния счетоводител Златка Мусева. Те бяха обвинени в присвояване на близо два милиона лева общински пари чрез фиктивни договори за ремонти и строеж. От ГЕРБ, с чиято бюлетина той беше избран за последния си мандат, поискаха той да напусне и партията. Това даде отражение и на резлутатите от евровота и разклати напълно политическата обстановка. Рейзи обаче не се отказа от политиката, а активно участваше в нея. Оглави листата на СДС за Общинския съвет и категорично обяви, че застава зад кандидата за кмет на ГЕРБ Красимира Германова. Тя беше плътно до него през годините като председател на Общинския съвет и за всички в Созопол беше ясно, че е лице, представящо Рейзи. Паралелно с това много хора, които през годините имаха отношения с Рейзи се отдръпнаха тотално разочаровани – бившите общински съветници от ГЕРБ Георги Пинелов и Христо Бардуков бяха сред тях. Двамата станаха основа на промяната и макар да бяха в друга политическа сила, застанаха зад опонента на Рейзи – Тихомир Янакиев от БСП.

Така се стигна до паметната нощ след балотажа, когато на площад Черно море се изви хоро на промяната, водено от избрания нов кмет Тихомир Янакиев. Факт е, хората в Созопол масово коментират, че всъщност изборите в морската община бяха загубени не от ГЕРБ, а от Рейзи, който до последно смяташе, че от вота ще излезе победител.

„Очаквах победата. Удовлетворен съм. Виждам настроението на хората, на моите съграждани и бях твърдо убеден, че ние ще победим. Беше въпрос на време, видяхте резултатите на първи тур, малко не стигна да победим още тогава. Искам да кажа, че победата не е моя, тя е на всички хора, които ме подкрепиха и аз я дължа на тях. Първо трябва да благодарим на всички хора на площада”, бяха първите думи на новия кмет Тихомир Янакиев. За него 2020 г. се очертава пълна с борба с наследството, както и с реализация на дадените обещания, заради които хората му повярваха.

В момента Рейзи и Германова са в основата на особено активна опозиция, която на първите заседания на Общинския съвет прави опити буквално да опъне нервите на новите управляващи.

Триумфалното завръщане на Георги Кенов в Сунгурларе

Бившият кмет Георги Кенов се завърна на поста си след изключителна победа над ДПС в Сунгурларе. За Кенов този успех не е обикновен изборен резултат, тъй като между него и ДПС има дълга история. В мамнадата си до 2015 година той управляваше общината като лице именно на ДПС. Тогава обаче влезе в жесток конфликт с бившия активист на партията Хюсеин Хафъзов, който по-късно напусна и стана двигател на ДОСТ. През 2015-та година ДПС буквално се подигра с Кенов и издигна за свой кандидат Васил Панделиев. Кенов излезе в изборната битка като претендент от партията, в която ключова роля имаше сина му Стефан Кенов – БДЦ.

Изборите приличаха на война, в която имаше всичко – заплахи, преследване, скандали. Кенов загуби и Сунгурларе остана в ръцете на ДПС с управлението на Панделиев. На сегашните избори Кенов тръгна като кандидат на ГЕРБ, вложи всички сили и успя да си върне позициите. Той победи бившата си заместничка Хатидже Георгиева, която беше лицето на ДПС.

2019г. донесе нов мандат за Димитър Николов и нови лица в Общинския съвет в Бургас

Новият мандат на кмета на Бургас Димитър Николов беше очакван през 2019 година. Николов спечели на първи тур местните избори, а той посрещна победата не с хоро и шампанско на площада, а с конкретни задачи, по които предстоеше да работи.

„Ще работя в диалог и партньорство с всички политически сили. Досега съм работил в разбирателство с тях. Ще се вслушвам в предложенията на другите политически сили и ако те са положителни, ще ги подкрепя”, заяви Николов в изборната нощ.

Бургас има нов председател на Общинския съвет – проф. Севдалина Турманова, която е за първи път в местния парламент. Тя е едно от новите лица, които встъпиха в местната власт в Бургас. "Нека Бургас се превърне в нашето знаме, а успехът на града ни в правилната посока. Благодаря на всички, които ме подкрепиха. Аз ще бъда ръководител, но и обединител. Ще разчитам на всички колеги от всички политически сили, на всички екперти, за да работим заедно за това Бургас да се развивава в правиланата посока“, заяви проф. Турманова, след като на първата сесия на новия Общински съвет, проведена на 30-ти октомври, беше избрана за председател.

В края на годината двама нови зам. кметове поеха задълженията си – досегашният депутат Диана Саватева и финансистът Весна Балтина.

Факт е, че изборната 2019 година не само беше пълна със страсти, но положи основите на това, което предстои не само през новата 2020 година, но и 4 години напред. Дано са успешни за жителите на Бургаска област!