Тази година българска делегация няма да пътува до светия град Йерусалим за пренасянето на Благодатния огън в България. Причината - ескалацията на напрежението в Израел.

Това решение взе Светият синод на заседанието си в понеделник, съобщи Старозагорският митрополит и говорител на Синода митрополит Киприан.

И до днес Христовото Възкресение се съпътства от чудо, което се наблюдава всяка година при Божия гроб, в деня преди църковния празник Великден.

В Йерусалим, над мястото на Господния гроб, е издигнат малък параклис, а над него - величествен храм. Всяка година на Велика събота православните получават там Благодатния огън. Той има небесен произход и в първите минути, след появата си, не пари и не изгаря ръцете и дрехите.

Най-ранните сведения за Благодатния огън са от втория век след Христа. Оттогава досега всякога, в навечерието на Велика събота, загасят всички кандила и свещи в храма. Светските власти правят строг оглед дали няма оставено нещо запалено. После запечатват входа на параклиса, в който е Божият гроб. Войници проверяват дали в дрехите на архиерея не е укрито огниво. После премахват печата от входа и патриархът влиза в пещерата с Господния гроб. Там цари мрак. Започва напрегнато чакане - 15, 20 или повече минути, понякога и часове. Притихнал, народът очаква отвън и се моли. Изведнъж във въздуха се появяват светлини, подобни на мълнии. Хората започват да ликуват. От северния отвор на параклиса се показва снопче запалени свещи.