Книгата “За Богомилите от “уста на ухо” ще бъде представена в четвъртък (29 септември) в Морското казино. Творбата е дело на проф. Дамян Попхристов и представлява обобщение на дългогодишните му изследвания. Авторът лично ще пристигне за премиерата в Бургас.

”За Богомилите от “уста на ухо” съдържа богат доказателствен материал от български и чужди източници - апокрифни писания и евангелия, легенди, хроники, документи на Инквизицията и Ватикана, както и езотерична и окултна информация. В отделни глави се проследява подробно зараждането на богомилското учение, неговата философия, източници, връзката му с други езотерични и дуалистични учения от епохата, близостта и различието му с официалната християнска доктрина, теорията за кармата и прераждането, като акцентът е върху езотеричната му същност.

Историята на разпространението на богомилското учение, както и непосредственото му влияние върху патарените, катарите, албигойците и други, са проследени исторически, хронологически и фактологически от българските земи през Босна и Италия чак до Южна Франция. Подробно се проследяват и историите около “Светия Граал”, магическите и свръхестествените способности на богомилите, енергийните им преобразувания и мистериозните изчезвания “яко дим” на висшите им посветени.

Специално внимание в книгата е отделено на значението на Женската енергия и на жената в богомилските общности, както и на крепостта Монсегюр - нейното построяване изцяло според астрологически и окултни правила по проект на българските богомили, “магическата” й функция и героично-мистериозен финал, отбелязал окончателното унищожаване (според официалната църква) на “ереста”.

Последната част на книгата е посветена на значението на богомилите за Ренесанса, Реформацията и културното развитие на Европа, както и на тяхната космическа цивилизационна мисия, на богомилския КОД и ЗАВЕТА към съвременните им наследници и бъдещите поколения в прехода към Шестата човешка раса.

Проф. Дамян Попхристов преподава режисура и редица теоретични курсове, свързани с митология, философия и история на изкуството в Нюйоркския университет. През 1993 г. създава учебна мултидисциплинарна международна програма, като води студенти в различни точки на света, сред които и България, където ги запознава с българската история и културен принос.