Общински съветници искат изграждането на монумент в средновековен стил в Бургас, увековечаващ победата на българската армия в битката при река Скафида през 1304 г. Предложението е на трима представители на групата на ГЕРБ – Георги Дракалиев, Димитър Людиев, Тодор Колев. Те настояват да се проведе обществено обсъждане, на което да бъдат разгледани предложения за точното местоположение, вид, размер и форма на паметника. Виже мотивите за предложението:

От най-древни времена на територията на Бургаският залив са съществували селища и са се разигравали събития, сведения за които са достигнали до нас през годините. В наши дни останките от крепостни стени, църкви и сгради в Созопол, Черноморец, Дебелт, Русокастро, Поморие, Несебър привличат посетители и туристи, интересуващи се от древното минало на земите ни. В историята на град Бургас, неговите квартали и съставните селища на общината, макар и не толкова богата на антични и средновековни събития, все пак не липсват такива, намерили отражение в творбите на средновековни автори и хронисти. Освен известните в древността бани при укрепеният Акве Калиде, в южните части на днешната бургаска община са се намирали и средновековните крепости Скафида и Порос. Първата е била разположена до днешното с. Димчево, на южният бряг на река Скафида, която се влива в морето в местността „Пода”. Тази река е била наричана по-късно Акриянско езеро, а днес - Мандренско езеро. След построяването на дигата през 20-ти в. и вдигане нивото на езерото, руините на крепостта, описани от братята Шкорпил, остават под нивото на водата. Втората крепост - Порос се е намирала малко след оттока на езерото в морето и нейните останки вече са извадени на бял свят, чрез разкопките, извършвани от РИМ – Бургас.

Именно там, на брега на р.Скафида, през 1304 г. се е разиграло едно от сраженията на войната, водена от българският цар Тодор Светослав срещу Източната Римска империя, с цел овладяване на Тракия и Южното Черноморие. Армията, изпратена насреща му откъм Виза, е била водена лично от императорът Михаил IX Палеолог. Битката е завършила с победа на българите, а от хрониката на писателя Георги Пахимер(1242 г. – 1310 г.) научаваме, че когато войските на императора „преминаваха така безредно през реката Скафида, сполетя ги нещастие – мостът се срути и така реката и мечът си разделиха нещастниците, като настъпи необикновено избиване.” (ГИБИ, т. Х, стр.205)

Това сражение е и единствената засвидетелствувана средновековна битка на територията на нашата община, при това на границата на самото землище на днешния град Бургас. Нейното увековечаване би допринесло за подчертаване на древното ни минало, а чрез умела реклама бихме могли да привличаме, не само български, но и чужди, туристи и посетители.