Успешният Сезон 2022/ 2023 г. за Държавна опера – Бургас продължава с поредното събитие, което заслужава вниманието на почитателите на симфоничната музика. Под диригентската палка на младия български диригент и композитор Любомир Денев–син, който е основател на звукозаписната компания Four For Music, автор е на филмова музика, дирижира с успех по родни и световни сцени, оркестърът на Държавна опера – Бургас ще представи разнообразна концертна програма, подбрана с усет и вкус на Симфоничния концерт на 17 ноември, четвъртък, от 19 часа в залата на Бургаската опера. Концертмайстор на оркестровия състав на Бургаската опера на концерта в четвъртък е Христо Белчев.

В програмата са включени "Нюанси" и „Happy Birthday” от проф. Александър Текелиев, на когото през м. октомври на сцената на Бургаската опера бе отбелязана тържествено неговата 80-годишнина с мащабен концерт под палката на маестро Славил Димитров, Детски хор „Милка Стоева“ с диригент Светла Стоева и солист – Борислав Йоцов, кларинет. В четвъртък в залата на Операта ще прозвучат още: „Медитация“ за цигулка и оркестър из операта „Таис“ от френския композитор Жул Масне – едно от най-нежните произведения в цигулковия репертоар, наситено с носталгична пасторална красота; „Циганка“ от Морис Равел, също френски композитор, представител на импресионистичния период в музиката – произведението е подвластно на характерните за южния темперамент ритмика, звучност и емоционална проницателност; емблематичното „Интродукция и Рондо капричиозо“ от Камий Сен-Санс, в което се отразява целият спектър на човешките преживявания – от стаени чувства, до техния бурен изблик. В програмата на Симфоничния концерт на 17 ноември ще прозвучи и „Кармен“ – Сюита №1 от френския композитор Жорж Бизе, произведението е със знакова популярност и не се нуждае от представяне.

Солист на оркестъра на Държавна опера – Бургас ще бъде младият цигулар със забележителна творческа кариера – Стоимен Пеев, който от 2011 г. е концертмайстор в камерен ансамбъл „Софийски солисти“. Успешният цигулар е солист на редица оркестри в страната и чужбина. Има множество записи в БНР и многократни излъчвания по БНТ. От 2014 г. е и първи цигулар на квартет „София“ при Софийската филхармония.

Билети за Симфоничния концерт на 17 ноември – на касата на Операта, каса "Часовника", в мрежите на Grabo https://grabo.bg/burgas/simfonichen-kontzert-0nbd7 и Eventim https://www.eventim.bg/bg/bileti/drzhavna-opera-burgas-zala-opera-burgas-1314069/performance.html.

За диригента:

Диригентът и композитор Любомир Денев-син (роден през 1988) е първият носител на наградата за млад диригент на името на Стефан Линев, връчена от Международен музикален фестивал „Софийски музикални седмици“ и фондация „Евро Атлантик Арт“ (2021). През същата година е един от 20-те избрани диригенти и полуфиналист на конкурс на Университета за изкуства в Берлин (Universität der Künste), където дирижира Berliner Symphoniker. През 2019 г. печели трета награда на диригентски конкурс в Лос Анжелис и първа награда на конкурса за ново произведение „7/8“ в София с „Балканска сюита“.

От 2010 г. Денев е главен диригент на Филхармония „Пионер“, с която изнася концерти на фестивали във Виена, Берлин, Будапеща, Ниш, Одрин, Солун, София, Пловдив, Варна. Денев гастролира в Китай и ОАЕ. През 2014 г. участва в създаването на Балкански младежки симфоничен оркестър. Концертира с Лиса Джерард, Светлин Русев, Сава Стоянов, Калуди Калудов, Мариана Цветкова. През 2012 г. Денев-син основава звукозаписната компания Four For Music заедно с Георги Стрезов, Георги Еленков и Борис Радилов. Към компанията създава и дирижира Sofia Session Orchestra в периода 2012 – 2019 г. Изпълнява и записва приложна музика с партитури на Алан Силвестри, Енио Мориконе, Хари и Рупърт Грегсън-Уилиямс, Браян Тайлър, Томас Бергерсен, Марио Григоров, Георги Стрезов, Пенка Кунева, както и музика към британския телевизионен сериал „Короната“ и игрите LEGO.

Гостува на повечето български оркестри, сред които Софийска филхармония, оркестрите към Националното радио, Нов симфоничен оркестър, Държавна опера Русе, оркестрите на Пазарджик, Враца, Видин и др.

Като композитор Денев-син е автор на концертна и филмова музика, оркестрации и аранжименти, изпълнявани от български и чужди оркестри: от Симфоничния оркестър на БНР, Кипърския симфоничен оркестър, оркестъра към Сорбоната в Париж, Sofia Session Orchestra за FPM Music UK, от американски изпълнители в Университета на Маями и по телевизия FOX. От 2020 г. оркестрира за London Musical Theatre Orchestra. Софийска филхармония изпълнява негова музика във Френската катедрала в Берлин 2019 г.

Любомир Денев-син е възпитаник на Националното музикално училище „Любомир Пипков“, където завършва през 2007 г. със специалност пиано при Иван Дреников. По-късно изучава оперно-симфонично дирижиране в Музикалната академия „Проф. Панчо Владигеров“ при Пламен Джуров и Деян Павлов, изучава оркестрация при Александър Текелиев. През 2012 г. завършва с магистърска степен, а през 2017 г. защитава докторска степен с тема „Диригентски проблеми в звукозаписната сесия на симфоничния оркестър“. Обучава се още при изявени преподаватели и диригенти като Колин Метерс, д-р Скот Уис, Нийл Томсън, Мартин Акервал и Джин Уанг.

За солиста:

Стоимен Пеев е роден във Варна през 1988 г. Започва първите си уроци по цигулка на 11-годишна възраст. След година е приет в НУИ „Добри Христов“ във Варна в класа на Румяна Колева. Средното си образование завършва в класа на Антоанета Илиева. В този период печели награди от редица национални конкурси: „Светослав Обретенов“ – Провадия, „Недялка Симеонова“ – Хасково, „Добри Христов“ – Варна. Участва и като солист в прочутия концертен комплекс Wiener Konzerthaus във Виена.

Следва висше образование в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, където е приет на първо място в класа на именитата цигуларка и педагог проф. Гинка Гичкова. В периода на следване печели награди от академични и международни конкурси, сред които са „Панчо Владигеров“ – Шумен, „Емил Камиларов“ – София. Участва активно в майсторските класове на професорите: Минчо Минчев, Кшищоф Веркшин, Ян Талих, Йозеф Рисин, Естер Хафнер, Стефан Камиларов. Представя се успешно в летните международни музикални академии „Holland music sessions“ – Берген и „ISA sommer academie“ – Семеринг.

От 2011 г. е концертмайстор в камерен ансамбъл „Софийски солисти“. Солист е на редица оркестри в страната и чужбина. Като солист на ансамбъла реализира няколко световни премиери на съвременни произведения. Има множество записи в БНР и многократни излъчвания по БНТ.

От 2014 г. е и първи цигулар на квартет „София“ при Софийската филхармония.