По-строги санкции и глоби при липса на винетки. Докато глобата не се плати, водачът на транзитно преминаващ автомобил няма да може да излезе от България. Това заяви регионалният министър Лиляна Павлова. По думите й се обмисля промяна в законодателството, която да уреди това. До март ще бъде избранo кой да внедри системата за тол таксите и електронните винетки по пътищата. Това няма да оскъпи цената на стикерите за гражданите, но ще осигури по-строг контрол на сателитен принцип. Системата вероятно ще започне реална работа през 2018 година. Тя ще струва около 200 млн. лева, но те няма да бъдат плащани от държавата – първо ще ги покрие изпълнителят на този проект, а след това ще му бъдат върнати от първите приходи от тол таксите.

Според регионалния министър Лиляна Павлова основно най-често винетни такси не плащат тези, които преминават транзитно през страната ни. За последните 5 дни са заловени около 500 нарушители. Това, което установихме е, че българските граждани съвестно си купуват и залепят винетки. Проверката обаче показва, че имаме масово транзитно преминаващи, така наречените гастарбайтери, масово не залепят винетки. В голямата си степен ги имат, закупени са, но не са залепени, за да могат да ги местят от кола на кола”, обясни министър Павлова.

Регионалният министър уточни, че на заседанието на Министерски съвет се е взело решение за удължаване срока за изменение на постановлението, с което бе прието въвеждането на смесената система ТОЛ такса за тежкотоварни превозни средства и електронна винетка за леки автомобили. Ще бъдат направени и промени в законодателството, свързани с внедряването на системата и начинът по таксуване.

До момента от винетки в бюджета са постъпили около 280 млн. Лева към август месец, като увеличението спрямо миналата година е 80 млн. лева. Очаква се до края на годината приходите от винетни стикери да достигнат 300 млн. лева. Броят на продадените стикери към август е 4,5 милиона. Въпреки увеличената цена има увеличен брой продадени винетни стикери като брой.