Вълната от кибератаки по света през последното денонощие е на безпрецедентно ниво, предупреди европейската полицейска служба “Европол“, подчертавайки, че атаките изискват сериозно международно разследване. Службата работи с правителства и компании, потърпевши от кибернападението, което блокира хиляди компютри в целия свят. По последни данни засегнати са институции и компании в 99 държави. Сред първите обекти на атаката беше здравната система във Великобритания. Там е блокирана работата на цели болнични отделения, пациенти биват връщани, а лечението им - отлагано. В Германия компютърната атака е засегнала системата на железниците, а в Испания - телекомуникационния оператор “Телефоника“. Френският автомобилен концерн “Рено“ спря производството в заводите си във Франция и Словения. От Русия беше съобщено, че са засегнати нейните министерства на вътрешните работи и на извънредните ситуации.

Към момента нямаме информация хакерската атака да е засегнала български институции. Това каза главният секретар на МВР главен комисар Младен Маринов, във връзка с кибератаките. "Разговарях и с директора на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" и нямаме такива данни при нас. Следим информацията и имаме контакти с партньорските служби", каза още гл. комисар Маринов. По думите му са взети мерки във връзка със заплахата от хакерски атаки и има звена, които работят в тази посока.

Въпреки това, специалисти препоръчват, ако хората забележат, че компютърът им е блокиран и някой се опитва да ги изнудва за пари, да подадат сигнал към компетентните органи. Масираната кибератака е извършена с така наречения “вирус-изнудвач“. От потребителя се иска да плати, за да бъде деблокирана системата. Специалистите го определят като червей, който се разпространява от компютър на компютър, дори ако потребителят не е отварял заразен имейл или не е кликвал върху някакъв линк.

Противно на обикновените вируси, вирусът, поразил вчера милиони компютри по цял свят, се разпространява директно от компютър на компютър на местните сървъри, казва Лан Котрел, научен директор в технологичната компания “Ентрепид“, като подчертава, че вирусът може да се разпространи дори и човек да не е отварял заразен имейл или линк. Когато вирусът влезе в компютъра или системата, няма начин някой да го спре, допълва Адам Мейърс от фирмата за киберсигурност “КроудСтрайк“. Вируът е леснодостъпен за хакерите, обясни пред Би Би Си експертът по компютърна сигурност Ед Уолъс: Рансъмуерът се превърна в инструмент за всякакъв вид престъпници просто защото от него се правят пари много бързо. Рансъмуерът може да се купи от интернет на цена от 39 долара. Според директора на американска компания за антивирусни продукти Винс Стеклър обаче при тази атака е използван софтуер на американското разузнаване, изтекъл чрез сайта “Уикилийкс“.