Проверки в района на Бургаските езера показаха сериозно бракониерстване, погазване на няколко закона и използване на забранени устройства за улесняване на бракониерите.

От Регионалната дирекция по горите-Бургас (РДГ) и Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) съобщиха, че техни служители са спипали няколко незаконни ловци за двата дни - събота и неделя.

Засечени са били двойно повече отстреляни птици от разрешената норма. Освен това са били ползвани забранени звукови устройства за примамване на птиците.

В събота проверяващите заловиха двама ловци с устройство, възпроизвеждащо звуци за привличане на гъски. Това е абсолютно забранено - използването на звукозаписи, електрически и електронни уреди, които привличат птици, с цел тяхното отстрелване.

Забраната е съгласно разпоредбите на Закона за биологичното разнообразие и Закона за лова и опазване на дивеча, които явно нищо не означават за бракониерите.

Въпросните нарушители са превишили и допустимата норма за лов, отстрелвайки 17 големи белочели гъски, при позволени до 3 броя на ловец за ден.

Същите нарушения са установени и на следващия, когато екип от горски инспектори и представители на БДЗП са заловили ловец, използващ забранено звукозаписно устройство.

Прилагането на такива устройства по време на лов е и в разрез с ловната етика и добрите ловни практики в България, категорични са от дирекцията по горите и БДЗП.


Превишаването на нормата за отстрел за водоплаващ дивеч е една от основните заплахи за птичите популации. Това е една от основните причини за намаляване на числеността им в световен мащаб.

В резултат на проведените проверки, са съставени два акта за административно нарушение по Закона на лова и опазване на дивеча. Иззети са 11 гъски и едно звуковъзпроизвеждащо устройство.

Засилените съвместни проверки с участието на инспектори от Регионалните дирекции по горите и доброволци на БДЗП ще продължат до края на ловния сезон.

Освен в района на Бургас, такива проверки ще има и в района на Шабла, Дуранкулак и други места в страната със струпвания на водолюбиви птици, пише нюз.бг.