След като бТВ спря излъчването на сериала "Листопад" през лятото, бургазлии масово хукнаха по книжарници и библиотеки, за да компенсират липсата му. Оказва се, че най-предпочитаната книга и от млади, и от стари, е "Листопад". Покрай този роман на турския автор Решат Нури мнозина за пръв път се запознали и с "Чучулига" - също култова книга на последните години. Оказало се обаче, че много малко хора свързват името на автора с нея, разказа Красимира Ялъмова, управител на книжарница „Пингвините”.
"Читателите много се учудват на факта, че романът „Листопад” е писан през трийсетте години на двадесети век. Това е книга, която разказва за есента на живота, за семейните грижи на един порядъчен, отговорен и чувствителен високообразован чиновник", разказва Красимира Ялъмова. Повечето клиенти си мислели, че "Листопад" е написан по филма, при това съвсем наскоро.
Въпреки че по-големият читателски интерес си оставал към романите по книги и филми и леките женски романи, не са забравени и класиците. „Война и мир”, „Престъпление и наказание” продължават да бъдат най-търсените заглавия от руската литература.
„Тийнейджърите предимно четат вампирска тематика, „Здрач” е най-търсената книга от младите”, споделя управителката. Новите български романи също събират голям интерес. „Мисия Лондон” на Алек Попов е сред една от най-търсените книги по книжарниците.
Ялъмова споделя, че кризата се отразява и на книжния пазар. „За жалост младото поколение не чете много книги. В комбинация с книзата нещата са отчайващи”, възмущава се тя. Според нея е абсолютно вярно, че българинът не чете книги и това е главната причина за неграмотността на младите в България.
Същите са наблюденията на библиотекарките от Регионална библиотека „П.К. Яворов” Емилия Георгиева и Анета Лечева. Те дори определиха неграмотността на младото поколение като масова.
„Дори и през лятната ваканция децата не четат, а когато са на училище по-свестните ученици го правят по принуда”, въздъхват те. Посещаемостта от студенти в библиотеката също е слаба, те четат само тогава, когато трябва да пишат реферати. Според библиотекарките четенето на книги е изтървано от ученическите години, а трябва да има натиск и от страна на родителите. "Имаше период, в който записването в библиотеката беше модерно. Децата взимаха пример от съучениците си, които са се записали, но много малка част от тях идваха да четат", споделят жените.
Пенсионерите си остават най-честият таргет на библиотеката. Било поради навик от "едно време", било поради безпаричието, те са най-редовните посетители. "Търсят всякаква литература - политическа, историческа, специализирана", разказват библиотекарките. Най-често, разбира се, питат за "Листопад". Но тъй като романът е издаден у нас за пръв път едва тази година, в библиотеката още не са го получили, за огромно разочарование на предимно женската публика.
Четат и хората на средна възраст, макар и да са заети на работа. Просто намират малко време и отскачат до най-близката библиотека или книжарница.
Учени твърдят, че четенето на увлекателна книга намалява стреса и успокоява организма. Причината за това е, че човешкия мозък трябва да се концентрира върху написаното и въвличането му в сюжета намалява напрежението в мускулите и психиката. Според някои изследвания това понижава нивата на стрес с 68%.
Любопитен факт е, че най-голямата библиотека в света съдържа над 28 милиона книги, а рафтовете й са дълги общо 856 километра. Намира се във Вашингтон. У нас може да няма толкова голяма библиотека, но всеки може да посегне към любимата си книга, за да избяга от стреса.
още по тази тема
